Zamiatarki – jaką wybrać?

Nowoczesne zamiatarki to najczęściej komunalne samochody specjalne, zbudowane zazwyczaj na bazie pojazdu ciężarowego, przeznaczone do oczyszczania dróg, ulic, chodników oraz pasów startowych ze znajdujących się na nich nieczystości typu: pył, liście, drobne – stałe odpady komunalne itp. Coraz powszechniej jednak taką nazwą określane są również mniejsze pojazdy, które zostały od podstaw zaprojektowane i zbudowane w celu mechanicznego sprzątania powierzchni komunalnych (modele kompaktowe) oraz małe maszyny prowadzone ręcznie. Obok zamiatarek samojezdnych dużą popularnością cieszą się również wszelkiego rodzaju przyczepy zamiatające, czyli tzw. modele ciągnione.

Pojazdy te początkowo zostały stworzone z myślą o czyszczeniu powierzchni znajdujących się na zewnątrz budynków, co wynikało z dostępnej technologii (pierwszą taką maszynę opatentowano już 1849 r. w USA – była ciągniona przez konia, zaś pierwsza z napędem własnym pojawiła się 17 lat później). Wielkopowierzchniowe budownictwo XX i XXI wieku sprawiło, że na rynku możemy również znaleźć wiele małych zamiatarek wykorzystywanych do czyszczenia dywanów i wykładzin.
Ze względu na rodzaj zastosowanego napędu, zamiatarki możemy podzielić na:
  1. SPALINOWE – wyposażone w sinik spalinowy. Wśród tego rodzaju maszyn możemy wyróżnić zarówno modele samojezdne, jak również takie, w których mechanizm czyszczący napędzany jest silnikiem, zaś przemieszczanie sprzętu odbywa się poprzez jego pchanie przez wykwalifikowanego pracownika.
  2. ELEKTRYCZNE – zasilane elektrycznie. Zazwyczaj stosowane są w miejscach, w który zabronione jest stosowanie maszyn spalinowych (modele zasilane akumulatorami żelowymi), jak również w pomieszczeniach (podłączone kablem do źródła prądu).
  3. MECHANICZNE – urządzenia pchane przez pracownika. Wykorzystywane są przede wszystkim do sprzątania małych lub średnich powierzchni. Niewielki rozmiar tych urządzeń jak również ich poręczność, co umożliwia czyszczenie miejsc trudno dostępnych..

ZASTOSOWANIE, A RODZAJ NAPĘDU

 

Modele mechaniczne i elektryczne to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w zastosowaniu domowym oraz w niewielkich lokalach usługowych bądź przemysłowych. Większe pomieszczenia, takie jak fabryki, magazyny, hotele i budynki biurowe, sprzątane są zazwyczaj przy użyciu zamiatarek mechaniczno-spalinowych, które wykwalifikowani pracownicy pchają po sprzątanej powierzchni. Przy użyciu tego typu maszyn sprząta się również niewielkie przestrzenie na wolnym powietrzu np.: parkingi, place zabaw, chodniki, czy też stacje benzynowe.
Samojezdne modele spalinowe wykorzystywane są przede wszystkim przez służby miejskie oraz prywatne firmy komunalne. Wśród nich możemy wyróżnić wspomniane wcześniej modele zbudowane na wzór samochodu ciężarowego (wykorzystywane przy sprzątaniu dróg i ulic), jak również mniejsze, autonomiczne pojazdy stosowane przy oczyszczaniu lotnisk, dworców i innych średniej wielkości obszarów publicznych.
NAJPOPULARNIEJSZE MODELE

ULICZNE to maszyny przede wszystkim zbudowane na bazie samochodu, wykorzystywane do oczyszczania dużych obszarów miejskich, zarówno ulic, jak i płyt lotniskowych, placów, deptaków. Zamiatarki uliczne to przede wszystkim mechanizmy zainstalowane na podwoziu samochodu ciężarowego lub stanowią przyczepę ciągnika. Biorąc pod uwagę sposób działania rozróżniamy warianty ssące oraz elewatorowe. Pierwsze wyposażone są w szczotki obrotowe, służą do zgarniania zanieczyszczeń i kierowania ich w pobliże kanału ssawnego. Posiadają również dmuchawę zasysającą, która wytwarza podciśnienie w kanale ssawnym powodując zasysanie zgarniętych zanieczyszczeń. Istotnymi elementami konstrukcyjnymi są także: kontener na zanieczyszczeni oraz filtr wylotowy. W zamiatarkach drugiego typu zanieczyszczenia zagarniane są na przenośnik taśmowy przez szczotkę walcową ułożoną równolegle do oczyszczanej powierzchni. Następnie transportowane są one do zewnętrznego lub wewnętrznego zbiornika.

PODŁOGOWE – (zbieraki podłogowe) zwykle zamiast obrotowych szczotek, wyposażone są w jednorazową – mokrą lub suchą – poduszeczkę, która zbiera nieczystości. Urządzenie to zaprojektowane jest do czyszczenia przede wszystkim gładkich powierzchni. Świetnie sprawdza się zamiast mopa.
OGRODOWE – swoim wyglądem przypominające kosiarki ogrodowe – wyposażone w obrotowy mechanizm pozwalający zgarniać i zebrać liście oraz suchą trawę, która następnie umieszczana jest w specjalnym (wyjmowanym) pojemniku. Możemy również spotkać modele bardziej uniwersalne, wykorzystywane do sprzątania liści, kamieni, niedopałków papierosów czy innych śmieci – nie tylko z trawników, ale także z twardych powierzchni, takich jak kostka brukowa, podjazd, taras albo garaż.
DO CZYSZCZENIA DYWANÓW I WYKŁADZIN – wyglądem zbliżone do niewielkiego odkurzacza, napędzane ręcznie. Urządzenie często wykorzystywane w hotelach, barach i restauracjach. Obrotowe szczotki tego urządzenia zbierają brud do niewielkiego pojemnika, który należy dość często opróżniać. Tego typu niewielkie zamiatarki są przeznaczone głównie do czyszczenia dywanów, ale istnieją również modele, które poradzą sobie z drewnianymi powierzchniami.