ZAMIATARKI ELEKTRYCZNE

Zamiatarki elektryczne to warta uwagi pomoc przy czyszczeniu powierzchni z różnego rodzaju śmieci oraz naturalnych zanieczyszczeń. Docenią je zarówno właściciele posesji prywatnych, jak i osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku wokół takich obiektów, jak urzędy, galerie handlowe, placówki edukacyjne, ośrodki wypoczynkowe itp. Ich zaletą jest to, że można korzystać z nich zarówno na zewnątrz, jak i pod dachem. Są alternatywą dla modeli ręcznych oraz spalinowych.

Zamiatarka elektryczna – poznaj jej zalety

Zamiatarki elektryczne są napędzane przez umieszczony we wnętrzu urządzenia silnik. Odróżnia je to od klasycznych zamiatarek, które działają „na popych”. Dlatego zamiatarka elektryczna nie męczy podczas pracy, a ponadto posiada dodatkowe możliwości, których próżno szukać w prostych, czysto mechanicznych modelach. Ale zanim do tego przejdziemy, warto sprawdzić, jakiej mocy silniki mogą mieć zamiatarki akumulatorowe?

Taki parametr określany jest jako „moc napędu” i podawany w watach (W). Rozstrzał może być ogromny – od kilkuset po kilka tysięcy W. Im większa moc napędu, tym większa siła obrotowa szczotek, a co za tym idzie – dokładniejsze czyszczenie powierzchni, czyli lepsze usuwanie z niej śmierci. Silnik zamiatarki tego typu zasilany jest bateryjnie, czyli z akumulatora. Dlatego często w stosunku do zamiatarek elektrycznych używa się określenia „zamiatarki akumulatorowe”, a czasami taki model może być określony również jako „zamiatarka bateryjna”.

Nie ma w tym nic złego – gdy mówimy zamiatarka akumulatorowa, mamy od razu na myśli zamiatarkę zasilaną akumulatorem i nie pomylimy jej ze spalinową lub ręczną. A co do samych akumulatorów – zamiatarki elektryczne są wyposażone w baterie o różnych pojemnościach. W związku z tym różni się ich czas działania na jednym ładowaniu. Oczywiście im bardziej pojemny akumulator, w jaki została wyposażona zamiatarka akumulatorowa, tym dłuższa praca. Istnieje jednak pewna dolna granica – przyjęło się uważać, że zamiatarki elektryczne muszą mieć baterię umożliwiającą co najmniej dwie godziny pracy. Powinno się to przełożyć na możliwość oczyszczenia powierzchni co najmniej 200m2.

Niezależnie do akumulatora, każda zamiatarka elektryczna musi być wyposażona w pojemnik, do którego odprowadzane są zgarniane przez szczotki śmieci, pył i inne zanieczyszczenia. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, powietrze jest oczyszczane ze wspomnianych pyłów, zapewniając bezpieczne oddychanie podczas obsługi urządzenia. Jak pojemny zbiornik powinna mieć zamiatarka bateryjna? Przyjmuje się, że dla mniejszych modeli powinno być to 10-15 litrów, dla większych – powyżej 25 l. Bez względu na pojemność istotne jest, aby zbiornik miał konstrukcję umożliwiającą jego opróżnienie bez kontaktu człowieka z zanieczyszczeniami.

A może zamiatarka autonomiczna?

A co, gdyby zamiatarka mogła pracować samodzielnie, odciążając człowieka od tego monotonnego zajęcia? To nie marzenie, takie urządzenie istnieje – jest nim zamiatarka elektryczna samojezdna ECOBOT SWEEP 111. Jest to propozycja firmy Kastell Robotics, specjalistów od maszyn autonomicznych.

Działa tak samo, jak wszystkie zamiatarki akumulatorowe, ale nikt nie musi jej prowadzić ani w inny sposób nadzorować. Dzięki zastosowaniu czujników wspartych przez nowoczesne rozwiązania technologiczne pracuje niezwykle wydajnie, a zarazem nie wpada na ściany, omija sprawnie wszelkie przeszkody (w tym ludzi) oraz posiada takie funkcje, jak samodzielnie opróżnianie we wskazane miejsce pojemnika z zebranymi śmieciami.

Zamiatarka elektryczna to zawsze dobra inwestycja!

Zamiatarki napędzane elektrycznie to doskonały wybór, jeśli chce się sprzątać efektywnie i wydajnie, jednocześnie nie tracąc czasu oraz siły. Ich zaletą jest także to, że można korzystać z nich pod dachem, na przykład do czyszczenia ciągów komunikacyjnych w galeriach handlowych czy usuwania zanieczyszczeń w halach produkcyjnych. Dobrze dobrana zamiatarka to szereg korzyści w każdym miejscu. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami, wówczas warto przemyśleć zakup modelu samojezdnego od Kastell Robotics!