Autonomiczne roboty sprzątające

Autonomiczne roboty sprzątające to inteligentne maszyny czyszczące, pozwalające na efektywne utrzymanie czystości w obiektach wielkopowierzchniowych takich, jak galerie handlowe, ciągi komunikacyjne, sklepy wielkopowierzchniowe, hale sportowe, centra konferencyjne, hale produkcyjne, obiekty magazynowi i przemysłowe itp. Dzięki samodzielnemu wykonywaniu przez autonomiczne roboty powierzonych zadań można odciążyć pracowników lub nawet zredukować ilość ekipy wyznaczonej do utrzymania porządku. Co trzeba wiedzieć o takich maszynach, zanim podejmie się decyzję o ich zakupie na potrzeby swojej firmy?

Roboty sprzątające – co potrafią?

Autonomiczne roboty jeszcze do niedawna były domeną filmów i książek science-fiction. Jednak szybko postępujący rozwój technologii sprawił, że zagościły w życiu codziennym – i to na dobre. Jeśli chodzi o autonomiczne roboty sprzątające, są to samodzielne jednostki, korzystające z zaawansowanych rozwiązań technologicznych w celu czyszczenia powierzchni – mogą je zamiatać i szorować.

Ponieważ chodzi o to, aby efekt ich działania był optymalny, jedną z głównych cech maszyn jest możliwość mapowania terenu. Umożliwia to dokładność sprzątania – autonomiczny robot czyszczący nie zakończy swojej pracy, nim nie „zaliczy” każdego miejsca na swojej mapie. A co z narożnikami? O ile proste, płaskie powierzchnie nie są trudne w czyszczeniu, o tyle w przypadku załomów, czy narożników może być problem.

Producenci robotów sprzątających zdają sobie z tego sprawę, dlatego wyposażają swoje urządzenia w rozwiązania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Dobrym przykładem jest robot sprzątający ECOBOT SCRUB 75. Umiejscowiona na czele urządzenia, obrotowa głowica szczotki, pozwala na dotrzeć do każdej krawędzi oraz narożnika.

Na tym nie koniec. Podczas działania robotów musi zostać zachowane bezpieczeństwo – nie powinny one wpadać na ściany, obiekty stojące na czyszczonej powierzchni (np. ławki), ani też ludzi. Dlatego autonomiczne roboty są wyposażone w czujniki, umożliwiające im sprawne omijanie wszelkich przeszkód. Sprawdza się to zwłaszcza w takich miejscach, jak galerie handlowe, czy miejsca o dużym natężeniu ruchu ludzkiego.

Będąc przy technologii, warto wspomnieć o możliwości zdefiniowania różnych poziomów dostępu. Dzięki temu osoba zarządzająca może planować konkretne zadania, jakie ma wykonać autonomiczny robot szorujący, a wyznaczony do tego personel wykonywać je oraz sprawdzać bieżący stan maszyny. Dzięki temu praca staje się płynna i nie wymaga stałej kontroli.

Autonomiczne roboty Kastell – pierwsza liga sprzątania

Na rynku coraz częściej pojawiają się autonomiczne roboty sprzątające różnych producentów, jednak wśród rozwiązań profesjonalnych stworzonych z myślą sprzątaniu obiektów wielkopowierzchniowych oferta firmy KASTEL znacząco się wyróżnia.. Oferowane autonomiczne roboty czyszczące mają szereg udogodnień sprawiających, że praca maszyn jest jeszcze bardziej wydajna i ekonomiczna.

Naszej ofercie posiadamy następujące autonomiczne maszyny czyszczące:

  • Autonomiczne zamiatarki – maszyny przeznaczone do automatycznego zamiatania powierzchni; wyposażone w silniki z odpowiednią siłą ssania, usuwają pył, piasek i drobne śmieci z gładkich powierzchni;

  • Autonomiczne roboty odkurzające – maszyny przeznaczone do pracy na sucho, na powierzchniach twardych, jak i wykładzinach; wyposażone w odpowiedni system szczotek i moc odkurzania usuną najbardziej przylegający kurz;

  • Autonomiczne roboty szorujące – maszyny przeznaczone do pracy na mokro; wyposażone w zestaw odpowiednio wyprofilowanych szczotek oraz system obiegu i dozowania wody, idealnie wyczyszczą i zdezynfekują powierzchnię.

Szeroka oferta firmy pozwala na dobór maszyny odpowiednio do wymagań, jakie stawia przed nią czyszczona powierzchnia.

Warto posłużyć się konkretnymi przykładami.

Autonomiczna zamiatarka ECOBOT SWEEP 111 wyposażone jest funkcję samoczynnego opróżniania śmieci – wysypuje je we wskazane na mapie miejsce.

Autonomiczny robot odkurzający ECOBOT SWEEP 40 dzięki zaawansowanym systemom bezpieczeństwa i nawigacji, idealnie i bezpiecznie odkurzy powierzchnię, po czym wróci do stacji dokującej. W dodatku, dzięki specjalnej izolacji akustycznej, charakteryzuje się cichą pracą.

Modele ECOBOT SCRUB 75 i ECOBT SCRUB 50, to z kolei roboty, które automatycznie dokując w specjalnych stacjach, ładują akumulatory, samoczynnie opróżniają brudną wodę oraz uzupełniają zbiorniki czystej wody. Wszystkie te autonomiczne roboty sprzątające korzystają z zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji.

Nie są to jednak jedyne autonomiczne roboty, które Kastell ma w swojej ofercie. Sprawdź już dzisiaj, jakie modele możesz nabyć, aby ułatwić i usprawnić sprzątanie powierzchni. Ich możliwości na pewno Cię zaskoczą!