Wydłużające się dni i coraz wyższe temperatury sprawiają, że zaczynamy snuć plany spotkań przy grillu na przydomowych tarasach, podczas rodzinnych chwil na działkach czy relaksu na leżaku w ogrodzie. Spragnieni słońca i bujnej zieleni marzymy o niezmąconym spokoju takich momentów i radości z przebywania z bliskimi na świeżym powietrzu. Wizję tę jednak jest w stanie szybko zaburzyć dość ciche, jednak przenikliwe bzyczenie tuż koło ucha. Swędzące bąble po ukąszeniach komarów zawsze powodują niechciany dyskomfort. Zamgławiacz na komary ULV F18 od KASTELL wraz ze środkiem Aspermet 200 EC pomogą pozbyć się tych uciążliwych owadów z terenów zielonych, aby móc w pełni korzystać z uroków wiosny.

Zamgławianie na komary – skuteczny sposób na walkę z owadami

Spośród 3,2 tys. gatunków komarów, występujących na całym świecie, w Polsce żyje tylko 47 gatunków. Ta niewielka liczba wystarczy jednak, by skutecznie zakłócić niejedno plenerowe spotkanie. Nagromadzenie małych, bzyczących owadów może skutecznie wypłoszyć gości z naszej działki i ogrodu, utrudnić imprezę plenerową czy koncert, zmniejszyć liczbę gości na polu namiotowym, kempingu czy w ośrodku wypoczynkowym lub odstraszyć odwiedzających place zabaw albo parki rozrywki. Stąd od wielu lat pojawiają się coraz to nowsze sposoby na pozbycie się tego nieproszonego gościa, a jednym z nich jest zamgławianie na komary.

​Nierówna walka z komarami

W związku ze wzmożonym pojawianiem się komarów w sezonie wiosenno-letnim odkomarzanie to powszechny i w gruncie rzeczy niezbędny zabieg. Dlatego w tym okresie taką popularnością cieszą się wszelkie odstraszacze i repelenty, mające uchronić nas przed ukąszeniami komarów. Mają one jednak kilka podstawowych wad. Pierwsza to taka, że często wydzielają niezbyt przyjemny dla nas zapach. Druga – aplikowane na skórę może działać drażniąco, a do tego powoduje uczucie lepkości na ciele. Trzecia – mogą plamić lub odbarwiać ubrania. Po czwarte – rozprowadzane w formie dymu nie zawsze działa na całej przestrzeni, którą chcielibyśmy zabezpieczyć od komarów.

Stąd coraz częściej, zarówno właściciele działek i ogrodów, jak i zarządcy terenów zielonych decydują się, w przypadku nagłego pojawienia się dużej liczby komarów, na przeprowadzenie odkomarzania wykorzystując oprysk na komary. Zamgławianie to jednak tylko połowicznie skuteczne rozwiązanie. Oprysk bowiem nie dotrze do wszystkich miejsc, gdzie komary lubią się ukrywać. Znacznie skuteczniejszym sposobem okazuje się za to zamgławianie na komary metodą ULV. Na czym dokładnie polega ta metoda?

Komary we mgle

Zamgławianie ULV (ang. ultra low volume) polega na wykorzystaniu do tego procesu jak najmniejszej ilości środka biobójczego. Taki proces można przeprowadzić, np. wykorzystując zamgławiacz na komary ULV F18 od firmy KASTELL i środek biobójczy Aspermet 200 EC.

Jak działa zamgławiacz, tłumaczy Natalia Tokarczuk, Inżynier Produktu w KASTELL:

Urządzenie wytwarza tzw. zimną mgłę, która zawiera mieszaninę wody i substancji aktywnej w postaci miniaturowych kropli o średnicy od 10 do 30 mikronów. Niewielki rozmiar tychże kropli powoduje, że są one lekkie i swobodnie unoszą się w powietrzu, skutecznie penetrując wszystkie, nawet trudno dostępne obszary, jak spody liści drzew czy krzewów, pęknięcia kory, szczeliny, dziuple i inne miejsca, gdzie ukrywają się komary. Rezultat odkomarzania za pomocą zamgławiania jest więc znacznie lepszy od tradycyjnego oprysku.

Do tego zamgławianie na komary nie powoduje zmoczenia ścian ani innych przedmiotów, które poddawane są zabiegowi, a najwyżej ich lekkie zawilgotnienie, co sprawia, że zabieg ten nie spowoduje zniszczenia elewacji czy elementów małej architektury ogrodowej.

Duża precyzja tej metody pozbywania się komarów pozwala bezpiecznie aplikować preparat biobójczy na mniejszych działkach czy w bezpośrednim otoczeniu zbiorników wodnych. Zabieg taki powinien być ukierunkowany do zacienionych, wilgotnych miejsc chronionych przed wiatrem. W takich miejscach bowiem najczęściej przesiadują komary. Jednak należy pamiętać, że zimna mgła, jaką przeprowadzane jest odkomarzanie metodą ULV, zawiera insektycydy, które działają szkodliwie nie tylko na komary, ale mogą mieć negatywne oddziaływanie także na owady pożyteczne i zapylające, jak pszczoły czy trzmiele. Z tego powodu zabiegi odkomarzania wykonuje się wcześnie rano lub wieczorem, gdy aktywność pożytecznych owadów jest mniejsza. Do tego warto unikać rabat kwiatowych i kwitnących aktualnie krzewów, by ochronić owady zapylające.

Aby wytworzyć 5% roztwór preparatu Aspermet 200 EC, należy wlać do zbiornika zamgławiacza ULV F18 250 g (265 ml) preparatu i uzupełnić wodą do 5 l. 1 litr Aspermet 200 EC wystarcza zatem na wytworzenie 20 litrów roztworu, który pozwoli na zamgławianie do 2 ha powierzchni zewnętrznej, czyli 20 000 m2.

​Zamgławianie na komary i nie tylko

Pozbycie się komarów to tylko jedno z zastosowań, jakie posiada zamgławiacz na komary ULV F18 i wytwarzana przez niego zimna mgła. W zależności od preparatów, jakich użyjemy do wytworzenia mgły, urządzenia tego można używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków do eliminacji bakterii, wirusów, grzybów oraz szeregu uciążliwych owadów. Aspermet 200 EC zwalcza np. także muchy, prusaki, karaluchy, pluskwy, mrówki faraona, rybiki cukrowe oraz wszy. Środek przeznaczony jest także do zwalczania szkodliwych owadów, głównie takich jak: wołek zbożowy, mól ziarniak, mklik mączny, pleśniakowiec itp. Zatem zamgławianie na komary nie jest procesem, który można wykonywać tylko w okresie wiosenno-letnim i tylko przeciwko komarom. Do dezynsekcji wnętrz może przydać się również zimą.

​Jaki zamgławiacz na komary?

Podstawą skutecznego przeprowadzenia zamgławiania jest odpowiedni sprzęt i właściwy preparat. Stwierdzenie, jaki zamgławiacz na komary będzie faktycznie najlepszy, zależy od kilku kwestii. Po pierwsze użycie zamgławiacza ULV sprawia, że czas przeznaczony na dezynfekcję jest dużo krótszy w porównaniu z tradycyjnym opryskiwaniem lub polewaniem. W tym wypadku istotna jest nie tylko moc urządzenia, ale również zasięg oprysku. Przykładowo zamgławiacz ULV F18 od KASTELL rozpyla mgłę na odległość 6 m. Dzięki temu zamgławianie na komary i każdą inną dezynsekcję można wykonać sprawnie i bezpiecznie nawet na bardzo dużych powierzchniach.

Ogromne znaczenie ma również obniżenie ilości zużytego środka do dezynfekcji lub dezynsekcji oraz osiągnięcie dużo wyższej skuteczności niż w przypadku tradycyjnych metod. Wykorzystując do dezynfekcji pomieszczeń zamgławiacz na komary ULV, możemy wrócić do nich już po 3 czy 4 godzinach od zakończenia procesu.

Wszystko to sprawia, że obok grilla i wygodnych mebli ogrodowych zamgławiacz ULV F18 od KASTELL wraz ze środkiem Aspermet 200 EC w wielu polskich domach, może stać się w tym sezonie jednym z podstawowych narzędzi, dzięki któremu spokojnie spędzisz przyjemne chwile na świeżym powietrzu.