Czym jest jakość? Jak w ogóle podejść do jej zdefiniowania? Jest to zarówno coś jak najbardziej rzeczywistego, jak i należącego do sfery ludzkiej percepcji. Według słownika Webstera „jakość to standard czegoś mierzony w porównaniu do innych rzeczy podobnego rodzaju”. To stopień, w jakim można powiedzieć, że coś jest doskonałe. A jak zdefiniować jakość w odniesieniu do padów podłogowych? Co należy wziąć pod uwagę? Czy jeśli zaoszczędzisz na kupnie padów pieniądze, będziesz musiał odpłacić nakładem pracy? Całkiem możliwe. Jako że robocizna stanowi ponad 90% kosztów czyszczenia, ogromnie ważne jest, aby wykorzystywane materiały nie wydłużały czasu pracy. Pomyśl o produktach do czyszczenia jako o trójnożnym stołku. Każda z nóg to kolejno działanie mechaniczne, chemiczne i ścierne. Wszystkie trzy „nogi” w naszym metaforycznym stołku muszą być wzięte pod uwagę, by rezultat był optymalny, a każdy z komponentów jest równie ważny, by skutecznie sprostać wyzwaniu. Jeśli choć jedna z nóg stołka zawiedzie, ten przewróci się. To samo tyczy się pielęgnacji podłóg.

Mając to wszystko na uwadze, profesjonaliści muszą ocenić pady, których używają, pod względem skuteczności, wytrzymałości, ogólnej wydajności oraz, rzecz jasna, ich kosztu. Dobre pady podłogowe będą cechować się zrównoważonym stosunkiem ceny do jakości. Ich koszt musi uwzględniać ograniczenia budżetowe, zarazem zapewniając jakość wystarczającą do skutecznego wykonania zadań, do których takie pady są przeznaczone. Drogie pady podłogowe „premium” niekoniecznie oznaczają najlepszą jakość. Z drugiej zaś strony tanie, „niskobudżetowe” pady podłogowe, choć kuszą ceną, mogą spotęgować koszty robocizny, jeśli okażą się mało wydajne.

W branży panuje błędne przekonanie, że grubsze, cięższe pady to zawsze gwarancja wyższej jakości. Rzeczywistość jednak udowadnia, że niektóre cienkie pady podłogowe spisują się znakomicie. Wiele z dostępnych cieńszych padów oferuje możliwość zdzierania powierzchni bez użycia środków chemicznych, co zapewnia obustronne korzyści – zarówno dla użytkownika końcowego, jak i dla środowiska.

Zapytaliśmy Kevina Bootha, Kierownika ds. Obsługi Technicznej w Americo Manufacturing, czy „niskobudżetowe” pady mogą być równie wydajne, jak te określane jako „premium”. Odpowiedź brzmiała: „moje doświadczenie związane z oceną wydajności padów podłogowych mówi mi, że niskobudżetowe pady nie są tak wydajne, jak pady marek premium. Nawet do niewielkich i prostych prac wybrałbym markę gwarantującą wysoką jakość, taką jak Americo. Z użyciem pada wyższej jakości nie tylko mógłbym wykonać pracę bardziej wydajnie, ale też mógłbym później opłukać pada i wykorzystać go przy kolejnej okazji. W przypadku obszerniejszych i trudniejszych zadań tym bardziej zawsze lepiej wybrać pad lepszej jakości ze względu na ogólną oszczędność kosztu robocizny i materiałów. W przypadku padów niskobudżetowych, do wykonania tej samej pracy nie tylko będzie konieczne zużycie większej liczby padów, ale też wydanie większych kwot na robociznę.”

Jak zmierzyć jakość?

Kevin Booth powiedział nam, że „Americo przeprowadza rozległe testy i oceny swoich produktów do podłóg. Takie testy zwykle obejmują wydajność, wytrzymałość i żywotność padów. Wynikające z nich dane służą do wskazania użytkownikom końcowym, czego mogą oczekiwać od produktu. Na wyniki składają się zarówno badania laboratoryjne jak i testy w warunkach zwykłego użytkowania. Z technicznego punktu widzenia, po utracie przez pad 50% jego pierwotnej wagi powinno się uznać, że czas go wymienić. W rzeczywistości jednak ciężko jest dokładnie to zmierzyć. Użytkownikowi końcowemu łatwiej będzie na bieżąco oceniać skuteczność pada. Można bez problemu stwierdzić, w którym momencie podczas użytkowania pad przestaje zapewniać stały poziom wydajności. Należy jednocześnie pamiętać, że pad podłogowy nie będzie zapewniał stale takiej wydajności jak zaraz po wyjęciu z pudełka. Nasza firma podaje pewien zakres żywotności padów. Żywotność padów do zdzierania waha się pomiędzy wartością 25 000 a 50 000 stóp kwadratowych (2322,5 mkw–4645 mkw) użytkowania. Ten zakres uwzględnia zmienne, które mogą wpłynąć na trwałość padów, takie jak sposób użytkowania, rodzaj podłogi, środki chemiczne, częstość użycia itd.”

Surowce użyte w produkcji padów podłogowych mają ogromne znaczenie na ich jakość. Użycie surowców wysokiej jakości pozytywnie wpływa na wytrzymałość i wydajność padów. Jeśli zaś pady produkuje się z tanich wypełniaczy, które dodają masy, ale nie wpływają na wydajność, wówczas takie pady sprawują się gorzej. Użycie żywicy do łączenia włókien również może wpłynąć na wydajność produktu.

Konserwacja padów po ich użyciu

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na żywotność padów jest ich konserwacja. Pad należy dokładnie umyć po każdym jego użyciu. Trzeba wypłukać go z wykorzystaniem węża ogrodowego, a następnie wywiesić do wyschnięcia. Nie zaleca się pozostawiania brudu do wyschnięcia na padzie. Najlepiej jest przechować zabrudzone pady w plastikowych torbach na śmieci, by pozostały wilgotne do czasu, aż będzie można je umyć. Nie należy namaczać padów w roztworach myjących ani innych preparatach, jako że z biegiem czasu mogą one naruszyć strukturę spoiwa. Właściwa konserwacja dramatycznie wydłuży czas przydatności pada.

Innowacje w pielęgnacji podłóg

Jedną z najważniejszych zmian w branży jest oddalenie się od tradycyjnych pokryć podłogowych takich jak płytki VCT czy lastryko w kierunku nieklasycznych, wykorzystywanych komercyjnie pokryć podłogowych jak LVT (dosł. luksusowe płytki winylowe), syntetyczny kauczuk, beton, kamień, ceramika i inne. Każde z tych pokryć podłogowych wymaga odmiennej konserwacji. Tradycyjne pady do podłóg mogą okazać się nieskuteczne. Wiele innowacji w konserwacji podłóg powstało właśnie w celu skutecznego czyszczenia takich powierzchni. Przykładem mogłyby być pady z powłoką diamentową do czyszczenia kamiennych i betonowych podłóg, czy pady z melaminy przeznaczone do podłóg LVT, kauczukowych i ceramicznych.

Zrównoważony rozwój

Trend w kierunku ekologicznych padów podłogowych w branży przybiera na sile w miarę tego, jak coraz więcej korporacji i uczelni zdaje sobie sprawę, że zrównoważony rozwój jest nie tylko dobry dla środowiska, ale też dla biznesu. Wykorzystywanie materiałów z recyklingu czy stosowanie dodatków zwiększających biodegradowalność to niektóre z kroków podejmowanych przez postępowe firmy takie jak Americo w celu ochrony środowiska. Na stanowiska kierownicze awansuje też coraz więcej millenialsów, dla których zrównoważony rozwój jest kwestią najwyższej wagi, i którzy pragną zmniejszyć swój ślad ekologiczny na Ziemi. Oni właśnie prowadzą ruch ku zrównoważonemu rozwojowi.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację pomieszczeń, prawdziwy koszt padów podłogowych to połączenie kosztu wykorzystanych produktów z nakładem pracy potrzebnym by wyczyścić daną powierzchnię, przy czym koszt robocizny przeważa koszt produktów wykorzystanych przy czyszczeniu. Profesjonaliści w branży wiedzą, że robocizna stanowi ponad 90% kosztu czyszczenia. Ważne jest zatem, aby wykorzystywane pady podłogowe nie wydłużały czasu pracy. Jakość nie jest ściśle związana z wagą czy grubością padów – mierzy się ją na podstawie wytrzymałości i żywotności. Właściwa konserwacja padów podłogowych wydłuży okres ich skuteczności. Nowe pokrycia podłogowe takie jak LVT przynoszą zmiany w padach przeznaczonych do ich czyszczenia. Zrównoważony rozwój nabiera istotności jeśli chodzi o wybory dokonywane przez klientów, a postępowe firmy stoją na czele ruchu, proponując ekologiczne produkty. Pady podłogowe wysokiej jakości mogą zmniejszyć koszty robocizny i stanowią mądrą inwestycję.

Firma KASTELL  jest wyłączny dystrybutorem padów marki Americo w Polsce. Pełna oferta padów znajduje się na stronie: www.pady.pl