SZOROWARKI SAMOJEZDNE

Szorowarka samojezdna to maszyna autonomiczna, której zadaniem jest oczyszczanie powierzchni z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Znajdują zastosowanie przy konserwacji większych obszarów, jak place, parkingi, sklepy wielko- i średniopowierzchniowe, ciągi komunikacyjne, obiekty sportowe i rekreacyjne, hale produkcyjne itp. Ich zaletą jest wydajność, a zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych umożliwia ich pracę bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka.

Co potrafi szorowarka samojezdna?

Maszyna czyszcząca samojezdna może różnić się możliwościami w zależności od producenta, jednak wszystkie łączą dwie wspólne cechy: przeznaczenie oraz autonomiczność. Jeśli chodzi o przeznaczenie, jest nim – zgodnie nazwą – szorowanie. W tym celu szorowarka samojezdna musi być zaopatrzona w odpowiednią szczotkę. A ponieważ szorowanie nie może odbywać się na sucho, takie urządzenie musi posiadać zbiornik na wodę.

Maszyny czyszczące samojezdne mogą mieć zbiorniki o różnych pojemnościach. Zależy to nie tylko od producenta, ale również konkretnego modelu. Dostępne szorowarki do posadzek samojezdne różnią się pomiędzy sobą samymi gabarytami, a co za tym idzie – miejscem na pojemnik. Za przykład mogą posłużyć dwie maszyny czyszczące samojezdne marki Kastell – Ecobot Scrub 50 oraz Ecobot Scrub 75. Wymiary pierwszej wynoszą 820 x 700 x 1110 mm. Ma dwa pojemniki – na czystą i brudną wodę. Pojemność pierwszego wynosi 24 l, drugiego – 18 l.

Drugi z modeli, czyli Ecobot Scrub 75, to większe gabaryty – 1370 x 962 x 1417 mm. Pozwala mu to również mieć na wyposażeniu dwa zbiorniki wodą, jednak tu ich pojemności wynoszą 75 l i 50 l. Wniosek jest prosty – im większa szorowarka samojezdna, tym większe pojemniki na wodę posiada. To z kolei pozwala dobrać taką, która będzie w stanie na jednym ładowaniu wyszorować całą powierzchnię.

I tu dochodzimy do drugiego aspektu, jaki mają wszystkie szorowarki do posadzek samojezdne – autonomiczności. Skoro mamy do czynienia z urządzeniami, w których ingerencja człowieka jest minimalna, powinno dotyczyć to także zmiany wody. I rzeczywiście – wiele maszyn autonomicznych posiada taką możliwość. Jedną z nich jest wspomniany model Ecobot Scrub 50. Robot ten nie tylko samoczynnie opróżnia i przepłukuje zbiornik na brudną wodę oraz napełnia zbiornik na czystą, ale również automatycznie dokuje się i ładuje akumulatory.

Jednak główny aspekt autonomiczności nie leży w wymienianiu wody, ale przede wszystkim w samodzielnym działaniu. Dlatego maszyna czyszcząca samojezdna musi być wyposażona w czujniki, które umożliwiają jej mapowanie terenu, a także rozpoznawanie i omijanie przeszkód na drodze. Dzięki temu właściciel maszyny czyszczącej zyskuje pewność, że nie zostanie przeoczony żaden skrawek terenu do czyszczenia, a samojezdna maszyna czyszcząca nie zderzy się z niczym, co mogłoby narazić ją na uszkodzenia.

Ilość dodatkowych funkcji oraz możliwości to kwestia oprogramowania, jakie zaimplementował do danej maszyny producent. Na przykład Ecobot Scrub 50 ma bardzo praktyczną funkcję integracji z zewnętrznymi urządzeniami. Jednym z nich jest winda. Umożliwia to wykorzystywanie tej maszyny szorującej do sprzątania budynków piętrowych – będzie samoczynnie zmieniać poziomy, bez konieczności asystowania człowieka w trakcie podróży między piętrami. Dzięki temu świetnie nadaje się m.in. do wykorzystywania w hotelach.

Czy warto zainwestować w szorowarkę samojezdną?

Jak najbardziej. Jest to maszyna, która może pracować o każdej porze dnia i nocy, odciążając osoby odpowiedzialne za sprzątanie od monotonnego czyszczenia większych powierzchni. Istnieją także modele, które mogą pracować zarówno samodzielnie, jak i z operatorem. To jeszcze bardziej uniwersalne rozwiązanie – maszyna może działać autonomicznie, a przy czyszczeniu posadzek w trudnym otoczeniu – na przykład pełnym rozstawionych obiektów – kontrolę przejmuje człowiek.

Jeśli szukasz najwyższej klasy maszyn czyszczących samojezdnych, warto sprawdzić ofertę Kastell Robotics. To firma specjalizująca się w tworzeniu tego typu pojazdów. W dodatku oferuje je w bardzo przystępnych cenach – sprawdź je już dzisiaj!