Żwir, piasek i liście to naturalne „śmieci”, które samoczynnie zbierają się przed budynkami i trzeba raz na jakiś czas je usuwać. Zamiatarka ręczna to bardzo praktyczne urządzenie, umożliwiające bezpyłowe oczyszczenie z nich wielu różnych rodzajów powierzchni. Znajdzie zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Pod gołym niebem można za jej pomocą oczyścić place, podjazdy, chodniki, tarasy, a w budynkach zamiatarki ręczne pomogą między innymi w utrzymaniu czystości ciągów komunikacyjnych, np. w galeriach handlowych czy na dworcach kolejowych.
Czym powinna cechować się dobra zamiatarka ręczna?
Zamiatarki ręczne muszą być w pełni manewrowne – czyli powinny łatwo się prowadzić nie tylko prosto, ale również bez problemu skręcać. Ich konstrukcja jest ogólnie dość prosta, jednak różni się w zależności od rodzaju urządzenia. Zamiatarki prowadzone, czyli popychane przez człowieka, energię do napędzania szczotek biorą z ruchu kół, natomiast modele elektryczne czerpią ją z obracania szczotek przez zamontowany silnik. Czas ich pracy bezprzewodowej różni się w zależności od pojemności akumulatora. Najlepsze modele mogą działać nawet kilka godzin bez konieczności ładowania, co pozwala na oczyszczenie powierzchni mającej ponad 2500 m2.
Wydajna zamiatarka ręczna tego typu powinna pracować co najmniej dwie godziny bez przerwy. Jeśli chodzi o samą konstrukcję, bardzo ważna jest możliwość regulacji uchwytów urządzenia. Taką powinna mieć zarówno elektryczna, jak i ręczna zamiatarka, ponieważ umożliwia ona dopasowanie wysokości do wzrostu operatora. Jeśli chodzi o same szczotki, za pomocą których urządzenia wykonuje swoją pracę, ważne jest, aby były odporne na wilgoć, dzięki czemu bez problemu poradzą sobie z kałużami, plamami, śniegiem, itp.
Jeśli chodzi o wydajność, jaką mają zamiatarki prowadzone, zależy ona od wielkości szczotek oraz konstrukcji urządzenia. Niektóre zamiatarki ręczne wyposażone są w walcowatą szczotkę główną oraz boczne. Tego typu modele świetnie nadają się do oczyszczania miejsc o dużym stopniu zanieczyszczenia. Na przykład na tarasie lub ścieżce, na którą jesienią spada dużo liści. Pod dachem lepiej sprawdzą się ręczne zamiatarki ze szczotkami bocznymi (stożkowymi), które pozwalają na dokładne czyszczenie załomów i narożników.
Istotną rzeczą jest pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. W przypadku zakupu urządzenia do obsługi mniejszych powierzchni w zamiatarce powinien znajdować się zbiornik mający 20 litrów pojemności. Jest to rozsądna wielkość, pozwalająca na zebranie zanieczyszczeń z obszaru mającego powierzchnię ponad 1500 m2. Jeśli planuje się korzystać z urządzenia na większym terenie, wówczas zbiornik powinien być odpowiednio większy, np. mieć pojemność wynoszącą 25 lub 35 litrów. Niezależnie od pojemności, jego konstrukcja powinna umożliwiać opróżnianie go bez kontaktu człowieka z zebranymi śmieciami.
Zamiatarka ręczna – czyli zamiatarka pchana – to rozwiązanie cichsze i tańsze, jednak znacznie mniej wydajne od urządzeń wyposażonych w silnik. Ponadto praca na stromych terenach (np. podjeździe) nie będzie komfortowa – operator musi korzystać z siły własnych mięśni, aby przesuwać urządzenie pod górę. Może jednak sprawdzić się w przypadku mniejszych pomieszczeń, a także tam, gdzie użycie modelu elektrycznego nie jest możliwe – na przykład przy dystrybutorach paliwa na stacji benzynowej. Stosowane są chętnie przez osoby prywatne, chcące oczyścić podwórko, przestrzeń przed domem czy większy taras.
Z kolei urządzenie elektryczne tego typu napędzane jest mocą silnika, zaś do obowiązku operatora należy tylko kierowanie go w odpowiednie miejsce. Pod względem wygody zamiatarka pchana jest znacznie mniej komfortowa. Ponadto modele elektryczne mają często dodatkowe możliwości, np. funkcję mechanicznego oczyszczania zmywalnego filtra.
Niezależnie od tego, na jaką zamiatarkę postawisz, jest to zdecydowanie inwestycja warta rozważenia. Pomoże w utrzymaniu porządku znacznie wygodniej, niż gdyby wykonywać tę pracę za pomocą miotły. Dlatego warto ułatwić sobie życie i dokonać jej zakupu.