Sprzątanie obiektów przemysłowych, a także handlowych czy sportowych to bardzo ważna kwestia. Nie należy ona jednak do najłatwiejszych. Dbanie o czystość dużych powierzchni wymaga wyjątkowego nakładu pracy. Wiąże się to z potrzebą zatrudnienia odpowiedzialnego pracownika, zakupienia środków i sprzętu czyszczącego. Dlatego w zakładach i obiektach wielkopowierzchniowych ważna jest optymalizacja pracy. Sprzątanie przemysłowe jest idealnym rozwiązaniem tej kwestii.

Sprzątanie przemysłowe – jak zoptymalizować pracę?

Dbanie o porządek i czystość jest ważne w każdym miejscu, niezależnie od jego przeznaczenia. Każda hala produkcyjna, centrum handlowe czy obiekt sportowy muszą zachowywać wysokie standardy higieny i przestrzegać przepisów BHP. Aby tego dokonać, sprzątanie hal przemysłowych czy sklepów wielkopowierzchniowych, musi być wykonywane nawet kilka razy dziennie. Używanie mopa lub szczotki do sprzątania tego typu powierzchni nie jest ani wygodne, ani skuteczne. Dlatego do zoptymalizowania pracy wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny czyszczące, takie jak z serii KASTELL ROBOTICS. Przy ich pomocy proces sprzątania staje się wygodny, dokładny i przede wszystkim oszczędny.

Roboty czyszczące – korzystna automatyzacja pracy

Odpowiedni robot czyszczący pozwala zautomatyzować pracę i uczynić ją wygodniejszą. Niektóre modele, jak na przykład ECOBOT SCRUB 50 PRO, nie wymagają nawet obsługi. Zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania w pozycjonowaniu i nawigacji pozwalają, aby sprzątanie galerii handlowych, parkingów podziemnych czy czyszczenie obiektów przemysłowych odbywało się praktycznie samo. Wystarczy raz zmapować konkretną przestrzeń, nalać wody ze środkiem czyszczącym i uruchomić maszynę. Taka opcja sprawia, że nie potrzeba zatrudniać dodatkowych osób, bo może to wykonać każdy. Dlaczego? Obsługa takiego urządzenia jest niezwykle intuicyjna.

Niewątpliwą korzyścią, jaką zapewnia sprzątanie przemysłowe, jest oszczędność czasu oraz kosztów związanych z wykorzystaniem detergentów i wody. Czyszczenie hal produkcyjnych i sprzątanie centrów handlowych z pomocą specjalnych urządzeń jest o wiele szybsze. Do tego każda maszyna precyzyjnie dozuje ilość cieczy roboczej. Przy powierzchniach o znaczących rozmiarach jest to niezwykle istotne. Już sam rozmiar obliguje do użycia znacznie większej ilości wody, więc po co ryzykować jej marnowanie przez niedokładne wyciśnięcie mopa lub niewłaściwie przygotowany płyn, który za mocno się pieni.

Sprzątanie przemysłowe – dokładność na każdym metrze

Automatyzacja pracy i oszczędność są istotne, jednak najważniejsza jest dokładność. Nie da się ukryć, że manualne sprzątanie hal przemysłowych, sklepów wielkopowierzchniowych oraz obiektów sportowych nie daje takich efektów jak zastosowanie odpowiedniej maszyny. Z jednej strony wynika to z ograniczonych pokładów siły osoby sprzątającej. Przy dużych powierzchniach i kilkukrotnym powtarzaniu czynności bardzo łatwo się zmęczyć. Dodatkowo zabrudzenia potrafią być bardzo trudne do usunięcia. Szczególnie gdy chodzi o sprzątanie hal produkcyjnych. Profesjonalna szorowarka lub robot automatyczny od KASTELL to w tym wypadku najrozsądniejsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie. Szczotki, które odpowiadają za czyszczenie, dostosowane są do różnych powierzchni i rodzajów zabrudzeń, a siła z jaką przylegają do podłoża, zapewnia natychmiastowy efekt.

Automatyzacja sprzątania – gdzie i dlaczego?

Zakłady produkcyjne i hale przemysłowe

Sprzątanie przemysłowe jest szczególnie istotne właśnie w zakładach produkcyjnych i halach przemysłowych. Utrzymanie w nich czystości to nie tylko kwestia higieny, ale w wielu przypadkach również bezpieczeństwa. W trakcie pracy nie da się uniknąć tego, że jakiś fragment materiału znajdzie się na podłodze lub wycieknie jakaś substancja. W związku z tym sprzątanie hal produkcyjnych musi odbywać się systematycznie. Rozsądnie jest zatem posiadać w zakładzie odpowiedni sprzęt do sprzątania, np. automatyczny KASTELLMOP, którym szybko i skutecznie można wyszorować zabrudzenie, nie zakłócając pracy i nie stwarzając zagrożenia.

Galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe

Obiekty handlowe to miejsca, w których szczególną uwagę przykłada się do czystości. Pierwszym, co się z tym kojarzy, jest oczywiście wrażenie, jakie odnosi klient. Sprzątanie galerii handlowych, poza kwestią higieny, ma zapewnić klientowi możliwość zrobienia zakupów w przyjemnym otoczeniu. Jest to szczególnie uciążliwe w okresie jesienno-zimowym z powodu opadów, ale również w okresie letnim automatyczna zamiatarka może okazać się niezawodnym sprzymierzeńcem w utrzymaniu czystości.

Dodatkowo sprzątanie sklepów wielkopowierzchniowych to również alejki między regałami oraz magazyn. Zautomatyzowanie pracy jest tu bardzo wygodnym i wydajnym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli chodzi o sklepy spożywcze. Przepisy sanitarne, które muszą spełniać takie obiekty, są bardzo restrykcyjne i najmniejsze niedopatrzenie, może być przykre w skutkach. Sprzątanie przemysłowe z wykorzystaniem maszyn czyszczących pozwala w łatwy i korzystny sposób ograniczyć to ryzyko.

​Obiekty sportowe

Popularnymi obiektami wielkopowierzchniowymi, w których sprzątanie przemysłowe może mieć szczególne znaczenie, są obiekty sportowe. Ważnym jest sprzątanie obiektów sportowych, takich jak boiska halowe czy sale gimnastyczne. Jest to kluczowe, ponieważ utrzymanie podłoża w odpowiednim stanie to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa sportowców, którzy z nich korzystają. Tym bardziej, że w większości z nich położony jest parkiet. Użycie nieodpowiedniego środka lub zbyt dużej ilości wody może go zniszczyć, a tym samym narazić kogoś na kontuzję. Czyszczenie parkietu przeznaczoną do tego maszyną nie tylko niweluje to zagrożenie, ale dodatkowo pozwala chronić i pielęgnować jego powierzchnię.

Powyższe obiekty to oczywiście tylko najpopularniejsze przykłady miejsc, w których sprzątanie przemysłowe znajduje zastosowanie. W gruncie rzeczy optymalizację pracy poprzez automatyzację można osiągnąć na każdej dużej przestrzeni, która wymaga czyszczenia, zamiatania czy mycia.