Robotyzacja procesów utrzymania czystości zyskuje na znaczeniu w branży hotelarskiej. Hotel Elements Hotel & Spa, lider w implementacji nowoczesnych technologii, zdecydował się na wprowadzenie autonomicznego robota Kastell, aby zmodernizować i usprawnić swoje procesy sprzątania. Ta decyzja stanowi odpowiedź na potrzeby operacyjne i zwiększające się oczekiwania gości odnośnie standardów czystości i nowoczesności.

Od decyzji do działania – perspektywa przedstawicieli Elements Hotel & Spa

Grzegorz Grygielski, Dyrektor Operacyjny oraz Łukasz Hawryło, Dyrektor ds. Administracji i Techniki, podzielili się swoimi przemyśleniami na temat wprowadzenia robotyzacji w hotelu. Jako liderzy innowacji w sektorze hotelarskim, widzą w robotyzacji nie tylko sposób na zwiększenie efektywności, ale także jako strategiczny krok w kierunku przyszłościowego rozwoju.

Poniżej prezentujemy pełną treść wywiadu, w którym obaj liderzy dzielą się szczegółami tej transformacji.

Pytanie 1: Skąd wziął się pomysł na robotyzację procesu sprzątania w hotelu Elements? Jakie potrzeby biznesowe i czystościowe skłoniły Pana ku takiej decyzji?

Odpowiedź: Pomysł na robotyzację procesu sprzątania zrodził się z potrzeby usprawnienia istniejących procedur dbania o czystość w budynku. Było to spowodowane bardzo dużą częstotliwością sprzątania, głównie części ogólnodostępnych, które pochłaniają bardzo dużo czasu personelu, a co za tym idzie, wiąże się to z dużymi kosztami. Proces robotyzacji jest bardzo dobrze odbierany przez gości hotelowych, jak i potencjalnych klientów z segmentu Mice. Świadczy o tym to, że jako hotel podążamy za najnowszymi trendami gościnności.

Pytanie 2: Robotyzacja to część procesu cyfryzacji firmy. Zazwyczaj w takich momentach menedżerowie spotykają się z oporem bojących się zmiany pracowników. Jak Panu udało się poradzić z tym wyzwaniem? Czy ma Pan jakieś wskazówki dla innych szefów hoteli, których przed robotyzacją wstrzymuje obawa, czy personel nie zbojkotuje inicjatywy lub najzwyczajniej w świecie sobie z nią nie poradzi?

Odpowiedź: W naszej opinii, robotyzacja powinna być traktowana jako uzupełnienie i usprawnienie pracy personelu. Na chwilę obecną, nie widzimy możliwości zastąpienia ludzi przez maszyny, zwłaszcza w działach typowo operacyjnych, stąd też pracownicy nie powinni mieć żadnych obaw przy tego typu inicjatywach. Nasz zespół odebrał ten projekt bardzo pozytywnie i na chwilę obecną ten model współpracy układa się idealnie. Po wprowadzeniu robotyzacji, doskonale widać, jak wiele pozytywnych zmian zostało zainicjonowanych.

Pytanie 3: Jakie korzyści widzi Pan w zastosowaniu robotyzacji sprzątania krótkoterminowo i długoterminowo?

Odpowiedź:

Na pewno trzeba zaznaczyć, że w sposób znaczący podniosła się jakość wykonywanej pracy. Roboty są doskonałym uzupełnieniem pracy ludzkiej, zwłaszcza w chwili obecnej, kiedy doskonale widzimy, jak ciężki i wymagający jest rynek pozyskania pracowników do wszystkich działów hotelu. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż robotyzacja wpływa na obniżenie kosztów operacyjnych.

Pytanie 4: Na jakie funkcjonalności i parametry robota warto zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie najlepsze dla hotelu?

Odpowiedź: Należy zwrócić uwagę na rodzaj czyszczonych powierzchni, na wielofunkcyjność robota. Bardzo ważne dla nas było, aby jedno urządzenie posiadało zarówno funkcję odkurzania, jak i czyszczenia na mokro; bardzo dużą zaletą urządzenia jest poziom generowanego hałasu, który jest praktycznie nieodczuwalny. Jesteśmy obiektem, który kładzie duży nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska, więc ważne dla nas przy wyborze robota był fakt, iż ilość wody, która jest wykorzystywana do sprzątania, jest znikoma. Robot zasilany jest baterią, która pozwala na wiele godzin pracy bez konieczności ładowania.

Pytanie 5: Jest Pan liderem nie bojącym się zmiany i z ciekawością patrzącym na nowe trendy związane z cyfryzacją hoteli. Jaki następny trend technologiczny w  zarządzaniu hotelem widzi Pan na swojej agendzie zaraz po robotyzacji?

Odpowiedź: Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem kiosku internetowego, umożliwiającego samodzielne meldowanie oraz wymeldowanie gości. Możliwa będzie także funkcja opłaty bezgotówkowej oraz wyrabianie klucza do pokoju, dzięki temu znacznie usprawnimy proces związany z obsługą gości przez Recepcję. Korzystanie z kiosku będzie bardzo intuicyjne w obsłudze. Podobnie jak w przypadku robota czyszczącego, będzie to tylko uzupełnienie pracy recepcji hotelowej.

Dziękujemy zespołowi zarządzającemu hotelu Elements Hotel & Spa

Dziękujemy zarządzającym hotelem Elements Hotel & Spa za ich czas i zaangażowanie w udzielanie odpowiedzi, które pomagają lepiej zrozumieć korzyści płynące z robotyzacji.

Implementacja autonomicznego robota Kastell w Hotelu Elements jest wyrazem innowacyjności i adaptacji do nowoczesnych trendów w hotelarstwie. To nie tylko krok w kierunku zwiększenia efektywności, ale również element budowania pozytywnego wizerunku w oczach gości, co jest kluczowe w coraz bardziej konkurencyjnym sektorze hotelarskim.