Organizatorzy Międzynarodowych Targów Czystości Interclean ogłosili listę nominowanych do tegorocznej prestiżowej nagrody Innovation Award, przyznawanej najbardziej innowacyjnym produktom i usługom, które rewolucjonizują branżę czystości. Wśród urządzeń z szansą na wyróżnienie znalazł się autonomiczny robot sprzątający ECOBOT Scrub 50 Pro. Zwycięzców plebiscytu poznamy podczas targów Interclean Amsterdam już 10 maja br.

Targi Profesjonalnego Czyszczenia i Higieny (Interclean Amsterdam) organizowane są cyklicznie od 1967 roku przez Amsterdam RAI. Wydarzenie skupia specjalistów z branży utrzymania czystości na całym świecie i towarzyszy mu najbardziej rozpoznawalny i ceniony, pierwszy na świecie międzynarodowy konkurs dla nowych maszyn, urządzeń i akcesoriów czyszczących. Plebiscyt cieszy się ogromnym prestiżem w branży, a wyróżnienie Amsterdam Innovation Award postrzegane jest jako najwyższe wyróżnienie dla firm i innowatorów na rynku profesjonalnego sprzątania. W tym roku jury po raz pierwszy uwzględniło w nominacjach do statuetki urządzenie firmy Gaussian Robotics.

Spośród 78 nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 12 nominowanych produktów. ECOBOT Scrub 50 Pro otrzymał nominację w kategorii „Inteligentne technologie i cyfryzacja”. Urządzenie jest w pełni autonomicznym i wszechstronnym robotem sprzątającym, który łączy w sobie funkcje odkurzania, mopowania, szorowania oraz dezynfekcji sprzątanej przestrzeni. Dzięki stacji dokującej robot – obok sprzątania – może także autonomicznie się ładować oraz uzupełniać wodę i pozbywać się ścieków. Pięć kamer zapewnia urządzeniu widoczność w zakresie 360°, dzięki czemu robot może pracować nawet w bardzo skomplikowanych warunkach, pośród otaczających go ludzi i wielu przedmiotów, bez stwarzania jakiegokolwiek zagrożenia. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia się (eng. deep learning) robot posiada tryb „czyszczenia punktowego”, w którym „patroluje” on wskazany obszar i czyści wybrane miejsca po wykryciu zanieczyszczeń.

Robot jest częścią szerokiej linii autonomicznych urządzeń czyszczących od Gaussian Robotics, w której skład wchodzi dodatkowo ECOBOT Sweep 40 – autonomiczny robot odkurzający, ECOBOT Scrub 75 – autonomiczna i w pełni profesjonalna szorowarka, dedykowana dużym powierzchniom, oraz ECOBOT Sweep 111 – autonomiczny robot zamiatający, mogący pracować zarówno w budynkach, jak i przestrzeniach otwartych. Urządzenia ECOBOT tworzą tym samym jedną z najbardziej wszechstronnych linii tego typu produktów, które poradzą sobie z każdym zadaniem w szeregu zastosowań w biznesie i usługach publicznych.

Gaussian Robotics stworzył wiodącą w swojej klasie autonomiczną nawigację opartą na zaawansowanej technologii SLAM i zintegrował ją z maszynami sprzątającymi. Od tego czasu firma wyrosła na światowego lidera i obecnie wyznacza standardy dla branży robotów sprzątających. Dziś firma posiada zespół liczący ponad 1000 pracowników, z siedzibą główną w Szanghaju i biurami zagranicznymi w Singapurze, Hong Kongu i Holandii.

To już kolejny dowód uznania dla urządzeń od Gaussian Robotics ze strony rynku europejskiego. W ubiegłym roku w raporcie KPMG i Holenderskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Clingendael, dotyczącym przemysłowych robotów sprzątających, ECOBOT 50 i 75 zostały uznane najbardziej zaawansowanymi pod względem autonomicznego rozwiązywania problemów niż większość marek na rynku – komentuje Paweł Maj, prezes i współwłaściciel firmy KASTELL, która jest dystrybutorem tych urządzeń na polskim rynku. –  Patrząc zaś na wszystkich nominowanych doskonale widać, że obok wykorzystania technologii w obszarze sprzątania dominują trendy proekologicznego podejścia do kwestii utrzymania czystości, optymalizacji kosztów przeznaczanych na te działania oraz ergonomii i użyteczności urządzeń. Właśnie na te kwestie KASTELL kładzie szczególny nacisk.

Laureatów nagród poznamy już pierwszego dnia targów Interclean Amsterdam, 10 maja br. Wydarzenie potrwa do 13 maja i będzie spotkaniem profesjonalistów z branży z całego świata, podczas którego będzie można zyskać pełen przegląd możliwości biznesowych w branży profesjonalnego utrzymania czystości. Dodatkowo od początku kwietnia do 3 maja profesjonaliści z branży usług sprzątania będą mogli głosować na wybraną innowację w ramach nagrody Visitors’ Choice. Zwycięzcę głosowania także poznamy 10 maja.