Dezynfekcja metodą zamgławiania od dawna wykorzystywana jest w takich miejscach jak szpitale, salony kosmetyczne, urzędy czy pojazdy komunikacji publicznej. Najczęściej wszędzie tam, gdzie przestrzeń musi być sterylna lub występuje duża rotacja ludzi. Jej powszechne zastosowanie i wysoka skuteczność zaowocowały pójściem o krok dalej i zamgławianie ULV zaczęto wykorzystywać również w dezynsekcji.

Walka z różnego rodzaju insektami nie jest łatwa z kilku powodów. Po pierwsze mają rozmaite i często wydaje się, że wręcz „magiczne” zdolności rozmnażania. Po drugie niezwykle szybko uodparniają się na metody tępienia, które wobec nich zastosowano. Po trzecie potrafią się bardzo dobrze ukrywać w różnych, ciężko dostępnych miejscach. Metod dezynsekcji przez lata wymyślono wiele – fizycznych, mechanicznych, chemicznych. Jednak prawdziwym odkryciem i najskuteczniejszą metodą jest zamgławianie ULV. Co to jest, na czym polega i dlaczego jest tak skuteczne?

Zamgławianie ULV – co to jest?

Dezynsekcja przez zamgławianie ULV to technika aplikacji substancji aktywnej (środka biobójczego), którego „nośnikiem” jest tak zwana zimna mgła. Można ją porównać do standardowego oprysku, z tą różnicą, że cząsteczki mgły są wielokrotnie mniejsze. Dzięki temu mogą dłużej unosić się w powietrzu i równomiernie pokryć każdy fragment przestrzeni, która poddawana jest dezynsekcji.

Skrót ULV (ang. ultra-low volume) oznacza, że aby skutecznie zabezpieczyć powierzchnię, wystarczy niewielka ilość cieczy roboczej, a tym samym środka biobójczego. Zamgławianie ULV jest niezwykle wydajną i skuteczną metodą – wystarczy wykorzystać profesjonalny zamgławiacz od KASTELL.

Zamgławiacz ULV – jaki powinien być?

Nie jest odkryciem, że aby dezynsekcja przez zamgławianie ULV była wykonana poprawnie, a przez to skutecznie, nie wystarczy wprawiony technik. Do wykonania tego zabiegu niezbędny jest profesjonalny sprzęt, czyli zamgławiacz ULV. Jego budowa umożliwia wytwarzanie mikroskopijnych kropel, które swobodnie unoszą się w powietrzu i dokładnie penetrują każdy zakamarek przestrzeni.

Każdy profesjonalny generator „zimnej mgły” jest wysokowydajny. Znaczy to, że do prawidłowej dezynsekcji nie potrzeba dużych ilości cieczy roboczej. Dodatkowo posiada regulację wielkości kropel. Daje to możliwość dostosowania parametrów, jakie posiada „zimna mgła” do rodzaju użytego środka, przeznaczenia i wyposażenia przestrzeni. Zamgławianie pomieszczeń przy pomocy takiego urządzenia ogranicza również wzrost wilgotności i nie pozostawia śladów.

​Rodzaje zamgławiania ULV

Ograniczenie użycia roztworu środka biobójczego, przy zachowaniu wysokiej skuteczności, to główna zaleta, jaką posiada metoda ULV. Zamgławianie wykonywane w ten sposób może jednak przybierać dwie formy – zimną i ciepłą. Wszystko zależy od tego, w jakim celu i gdzie jest przeprowadzana dezynsekcja lub dezynfekcja metodą zamgławiania.

Zimna mgła

Dużym atutem zamgławiania ULV, w którym wykorzystywana jest „zimna mgła”, jest zastosowanie niskich temperatur. Większość preparatów przeznaczonych do dezynsekcji jest wrażliwa na wysokie temperatury i pod ich wpływem traci swoje właściwości. Dlatego zamgławianie pomieszczeń i otwartych przestrzeni z wykorzystaniem „zimnej mgły” jest tak powszechnie stosowane. Mikroskopijne cząsteczki unoszą się w powietrzu na tyle długo, aby móc je odkazić, a po opadnięciu mgły i wyparowaniu wody na powierzchniach pozostaje warstwa ochronna preparatu.

Zamgławianie termiczne

Zdarza się jednak, że zamgławianie ULV w postaci „zimnej mgły” nie wystarczy. W takich sytuacjach stosowane jest zamgławianie termiczne, w którym ciecz robocza pod wpływem wysokiej temperatury odparowuje i powstaje mgła złożona z preparatu w postaci mikrokapsułek. Do tego typu zabiegu wykorzystuje się specjalny generator, taki jak zamgławiacz termiczny F35 od KASTELL. Centralną jego część stanowi silnik pulsacyjny, w którym gorące gazy zabierają krople cieczy i odparowują je, po czym urządzenie wypuszcza na zewnątrz parę. Wytworzone w ten sposób cząsteczki są mniejsze niż w przypadku „zimnej mgły” i dłużej unoszą się w powietrzu.

Zamgławianie ULV – jedna metoda 3 zastosowania

Zamgławianie ULV to metoda, która może być wykorzystywana w różnych zabiegach. Wszystko zależy od wyboru odpowiedniego preparatu i przygotowania roztworu. Istnieją 3 główne zabiegi, w których zamgławianie ULV i skuteczność, którą zapewnia, są bardzo chętnie wykorzystywane:

  • Dezynsekcja – zamgławianie ULV w walce z insektami nie ma sobie równych. Mikroskopijny rozmiar cząsteczek nie tylko umożliwia wytępienie niechcianych lokatorów z najmniejszych szczelin, ale również ich zarodników z powietrza. Poza tym metoda ta doskonale sprawdza się tak w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartych przestrzeniach. W zależności od użytego środka skutecznie można się pozbyć prusaków, karaluchów, pluskiew, mrówek czy wszy, a nawet przeprowadzić odkomarzanie;
  • Dezynfekcja – wspomniane wcześniej unoszenie się w powietrzu w tym wypadku jest kluczową zaletą, jaką posiada metoda ULV. Zamgławianie przestrzeni w celu eliminacji bakterii, wirusów czy grzybów, które często unoszą się właśnie w powietrzu, daje większe szanse sukcesu i dłuższy czas działania;
  • Dezodoryzacja – czyli usuwanie przykrych zapachów. Mgła zawierająca odpowiedni preparat w szybki sposób usunie nawet najbardziej uciążliwy zapach z powietrza.

​Zalety zamgławiania ULV

Zamgławianie pomieszczeń i otwartych przestrzeni metodą ULV cieszy się dużą popularnością wśród specjalistów od dezynsekcji oraz dezynfekcji. Podsumowując, warto wymienić najważniejsze zalety:

  • Wysoka skuteczność – na tle innych metod, wykorzystywanych w walce z insektami oraz bakteriami i wirusami, „zimna mgła” najlepiej penetruje zamgławianą przestrzeń. Przed jej mikroskopijnymi cząsteczkami nic się nie ukryje;
  • Oszczędność – niewielka dawka cieczy roboczej potrzebna do przeprowadzenia zabiegu pozwala oszczędzić na środku biobójczym, ale także na wodzie potrzebnej do przygotowania roztworu;
  • Czas – zamgławianie ULV zajmuje o wiele mniej czasu w porównaniu do tradycyjnych metod i dłużej chroni. Warstwa preparatu potrafi utrzymywać się na powierzchniach do 3-4 tygodni;
  • Szerokie zastosowanie – za pomocą jednego urządzenia można przeprowadzić różne zabiegi i pozbyć się różnego rodzaju insektów oraz bakterii i wirusów, w rozmaitych miejscach. Z powodzeniem dezynsekcja lub dezynfekcja metodą zamgławiania może być przeprowadzona w obiektach służby zdrowia, obiektach należących do bazy noclegowej (np. hotele, schroniska, noclegownie), zakładach produkcyjnych, gastronomicznych, magazynach, obiektach użytku publicznego, prywatnych domach oraz na przestrzeniach otwartych, takich jak działki rekreacyjne, parki czy ogródki;
  • Brak śladów – krople mgły o mikroskopijnych rozmiarach bardzo dobrze się rozpraszają, dzięki czemu na ścianach, meblach czy dywanach nie powstają zacieki ani plamy;
  • Bezpieczeństwo – jak każdy zabieg wykorzystujący trujące substancje również zamgławianie ULV wymaga zastosowania się do określonych środków ostrożności. Jeśli tylko zostaną zachowane, jest to metoda w pełni bezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt, a do tego ma ograniczony wpływ na środowisko.