Dezynfekcja metodą zamgławiania od dawna wykorzystywana jest w takich miejscach jak szpitale, salony kosmetyczne, urzędy czy pojazdy komunikacji publicznej. Najczęściej wszędzie tam, gdzie przestrzeń musi być sterylna lub występuje duża rotacja ludzi. Jej powszechne zastosowanie i wysoka skuteczność zaowocowały pójściem o krok dalej i zamgławianie ULV zaczęto wykorzystywać również w dezynsekcji.
Walka z różnego rodzaju insektami nie jest łatwa z kilku powodów. Po pierwsze mają rozmaite i często wydaje się, że wręcz „magiczne” zdolności rozmnażania. Po drugie niezwykle szybko uodparniają się na metody tępienia, które wobec nich zastosowano. Po trzecie potrafią się bardzo dobrze ukrywać w różnych, ciężko dostępnych miejscach. Metod dezynsekcji przez lata wymyślono wiele – fizycznych, mechanicznych, chemicznych. Jednak prawdziwym odkryciem i najskuteczniejszą metodą jest zamgławianie ULV. Co to jest, na czym polega i dlaczego jest tak skuteczne?
Dezynsekcja przez zamgławianie ULV to technika aplikacji substancji aktywnej (środka biobójczego), którego „nośnikiem” jest tak zwana zimna mgła. Można ją porównać do standardowego oprysku, z tą różnicą, że cząsteczki mgły są wielokrotnie mniejsze. Dzięki temu mogą dłużej unosić się w powietrzu i równomiernie pokryć każdy fragment przestrzeni, która poddawana jest dezynsekcji.
Skrót ULV (ang. ultra-low volume) oznacza, że aby skutecznie zabezpieczyć powierzchnię, wystarczy niewielka ilość cieczy roboczej, a tym samym środka biobójczego. Zamgławianie ULV jest niezwykle wydajną i skuteczną metodą – wystarczy wykorzystać profesjonalny zamgławiacz od KASTELL.
Nie jest odkryciem, że aby dezynsekcja przez zamgławianie ULV była wykonana poprawnie, a przez to skutecznie, nie wystarczy wprawiony technik. Do wykonania tego zabiegu niezbędny jest profesjonalny sprzęt, czyli zamgławiacz ULV. Jego budowa umożliwia wytwarzanie mikroskopijnych kropel, które swobodnie unoszą się w powietrzu i dokładnie penetrują każdy zakamarek przestrzeni.
Każdy profesjonalny generator „zimnej mgły” jest wysokowydajny. Znaczy to, że do prawidłowej dezynsekcji nie potrzeba dużych ilości cieczy roboczej. Dodatkowo posiada regulację wielkości kropel. Daje to możliwość dostosowania parametrów, jakie posiada „zimna mgła” do rodzaju użytego środka, przeznaczenia i wyposażenia przestrzeni. Zamgławianie pomieszczeń przy pomocy takiego urządzenia ogranicza również wzrost wilgotności i nie pozostawia śladów.
Ograniczenie użycia roztworu środka biobójczego, przy zachowaniu wysokiej skuteczności, to główna zaleta, jaką posiada metoda ULV. Zamgławianie wykonywane w ten sposób może jednak przybierać dwie formy – zimną i ciepłą. Wszystko zależy od tego, w jakim celu i gdzie jest przeprowadzana dezynsekcja lub dezynfekcja metodą zamgławiania.
Dużym atutem zamgławiania ULV, w którym wykorzystywana jest „zimna mgła”, jest zastosowanie niskich temperatur. Większość preparatów przeznaczonych do dezynsekcji jest wrażliwa na wysokie temperatury i pod ich wpływem traci swoje właściwości. Dlatego zamgławianie pomieszczeń i otwartych przestrzeni z wykorzystaniem „zimnej mgły” jest tak powszechnie stosowane. Mikroskopijne cząsteczki unoszą się w powietrzu na tyle długo, aby móc je odkazić, a po opadnięciu mgły i wyparowaniu wody na powierzchniach pozostaje warstwa ochronna preparatu.
Zdarza się jednak, że zamgławianie ULV w postaci „zimnej mgły” nie wystarczy. W takich sytuacjach stosowane jest zamgławianie termiczne, w którym ciecz robocza pod wpływem wysokiej temperatury odparowuje i powstaje mgła złożona z preparatu w postaci mikrokapsułek. Do tego typu zabiegu wykorzystuje się specjalny generator, taki jak zamgławiacz termiczny F35 od KASTELL. Centralną jego część stanowi silnik pulsacyjny, w którym gorące gazy zabierają krople cieczy i odparowują je, po czym urządzenie wypuszcza na zewnątrz parę. Wytworzone w ten sposób cząsteczki są mniejsze niż w przypadku „zimnej mgły” i dłużej unoszą się w powietrzu.
Zamgławianie ULV to metoda, która może być wykorzystywana w różnych zabiegach. Wszystko zależy od wyboru odpowiedniego preparatu i przygotowania roztworu. Istnieją 3 główne zabiegi, w których zamgławianie ULV i skuteczność, którą zapewnia, są bardzo chętnie wykorzystywane:
Zamgławianie pomieszczeń i otwartych przestrzeni metodą ULV cieszy się dużą popularnością wśród specjalistów od dezynsekcji oraz dezynfekcji. Podsumowując, warto wymienić najważniejsze zalety: