Nawet co druga szczepionka na świecie marnuje się z powodu przechowywania w niewłaściwych warunkach – podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Najczęściej ma to związek z nieodpowiednią temperaturą w czasie transportu lub przerwaną logistyką warunków chłodniczych. Podanie szczepionki, która była nieprawidłowo przechowywana lub transportowana, może poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu osoby, której zostanie podana. Dlatego każdy program szczepień to jedno z największych wyzwań w logistyce. W przypadku szczepień przeciwko COVID-19 mamy dodatkowo do czynienia z najbardziej wymagającą operacją logistyczną w historii, obwarowaną szeregiem wytycznych i procedur.

Szczepionki to leki pochodzenia biologicznego, co oznacza, że każdy preparat jest szczególnie wrażliwy na warunki przechowywania i transportu – głównie na zmiany temperatury. Wymagają serwisu chłodniczego na najwyższym poziomie, bez przyzwolenia na najmniejszy błąd. W realizacji tego typu dostaw kluczowy jest efektywny i bezpieczny serwis temperaturowy. Muszą one podróżować w bardzo niskich temperaturach, nawet do -70 stopni Celsjusza. W dystrybucji szczepionek na terenie polski uczestniczy firma KASTELL.

KASTELL podjął współpracę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych na dostarczenie opakowań termicznych przeznaczonych do bezpiecznego transportu szczepionek przeciwko COVID-19 w ramach dystrybucji Narodowego Programu Szczepień.

„Cieszę się, że KASTELL może uczestniczyć w tak kluczowym dla zdrowia i bezpieczeństwa przedsięwzięciu i w czasach pandemii dostarczać szczepionki w warunkach zimnego łańcucha dystrybucji” – mówi Paweł Maj, Członek Zarządu KASTELL.

Opakowania dostarczone przez KASTELL wykonane są z płyty próżniowej z polipropylenu, wewnątrz izolowane włóknem szklanym owiniętym PCV. Pozwalają one na transport materiałów (w tym wypadku szczepionek) w suchym lodzie, dzięki czemu można w nich osiągnąć zakładany poziom temperatury przez długi czas, co jest niezbędne podczas transportu – zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych – co zostało potwierdzone certyfikatami.

Jako firma odpowiedzialna społecznie KASTELL produkuje i dostarcza do RARS opakowania do transportu szczepionek bez naliczania marży własnej, jedynie z uwzględnieniem kosztów ich produkcji. To już kolejna w 2021 roku partia opakowań, którą przygotowała firma, by Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 mógł być realizowany bez zakłóceń.